Zveme vás do Skotska. Za whisky.

Zveme vás do Skotska. Za whisky.

Zajímavé osobnosti, jen pár minut čtení.

Tentokrát jsme si pro vás krátce popovídali s Davem Broomem, oceňovaným autorem a expertem na whisky, jehož vynikající novinka A Sense of Place vás vezme po stopách skotské. Výchozí bod: Book Therapy.

 

Země, počasí, historie, řemeslo, kultura. To vše se promítá ve skotské whisky a činí ji jedinečnou. Jak, to vám prozradí mistr slova, rozený Glasgowan Dave Broom, a zážitek ze čtení umocní fotografie Christiny Kernohan, která vás svou intimní náladou okamžitě přenesou do skotských palíren. Souzníme s tím, co o knížce napsal spisovatel Damian Barr – je tak krásně tvídová, že ji chceme nosit jako čepici.

Dave, co na skotské whisky milujete nejvíc?

Její nepřekonanou rozmanitost, její historii, jak tu veselou, tak tu smutnou, její vztah s kulturou a krajinou. Whisky je nekonečně fascinujícím tématem, na které se dá nahlížet z tolika různých úhlů – a dát si přitom drink.

Její tradice je velmi bohatá a jistě se vyvíjel i její význam. Co vlastně dnes představuje?

Skvělá otázka, podle mě představuje ducha kreativity a inovace nového Skotska. Navazuje na tradiční řemeslo, a přitom pomáhá razit cestu rozvoji udržitelnosti. Nějakým způsobem se jí daří být jak globální záležitostí – toho je dobrým příkladem Johnnie Walker, a přitom i silně lokální. Skotská whisky se právě teď nachází ve velmi fascinujícím bodě své evoluce.

Překvapilo vás během práce na A Sense of Place nějaké zjištění?

Asi to, jak díky nově začínající palírně mohohou znovuožívat celé komunity. Síla, kterou taková palírna má co do vytváření nových pracovních příležitostí a budoucnosti pro mladé lidi, kteří by se jinak stěhovali pryč, je ohromně inspirativní.

A co podle vás při čtení knihy překvapí čtenáře?

Těžko říct! Snad to, že co se může zdát jako průmyslový výrobek nebo anonymní značka, je ve skutečnosti tvořené skutečnými lidmi na skutečných místech. Tahle návaznost na místo je tím, co udržuje whisky při životě po celá staletí, a zároveň udává směr, kterým směřuje nyní. A to je zábava!

Který aspekt tvorby jste si užil obzvlášť?

Cestování s Christinou, úžasnou fotografkou, co byla mou spolupracovnicí, a pak také psaní knihy v reálném čase na cestách. Naučilo mě to spoustu nového o mé domovině. Doufám, že to z knihy bude cítit.

Pro koho je určená především?

Pro milovníky whisky. Pro lidi, které whisky trochu zajímá. Pro lidi, co rádi cestují, anebo milují Skotsko. Je to kniha o cestování, whisky a dějinách v jednom.

Jak bychom k ní měli jako čtenáři přistupovat?

Je to road trip, takže má start a konec a všechny kapitoly mezi nimi drží pohromadě různými pojítky, ale zároveň je fajn se do ní sem tam nahodile ponořit. Jakmile ji máte, je to jenom na vás.

Jaké jsou podle vás dokonalé podmínky k tomu, aby si člověk užil sklenku whisky?

Ideálně ve společnosti a uvolněně.

Je naopak něco, čemu bychom se při pití whisky měli vyvarovat?

Řízení. Tetování, kterého byste mohli litovat. Pocitu, že musíte vyzkoušet každou whisky v baru za jedinou noc.

Pobavilo nás vaše prohlášení: „Jsem Glasgowan, kterého platí, aby pil alkohol a pak o tom psal. Prochází mi to už více než 20 let, a ještě jsem přitom nějakým způsobem vyhrál různé ceny. Ale protože jsem Skot, moc o tom nemluvím.“ Co dalšího považujete za typicky skotské?

Pohostinnost, dobrý smysl pro humor a to, že se nebereme příliš vážně. Dále vědomí, že náš oblíbený fotbalový tým nejspíš prohraje. A taky to, že jsme hrdí na naši zemi, aniž bychom byli nacionalisté.