Každý potřebuje v životě krásu, říká fotograf Bas Meeuws 🌸

Každý potřebuje v životě krásu, říká fotograf Bas Meeuws 🌸

Zajímavé osobnosti, jen pár minut čtení.

Začněte svůj den krátkým rozhovorem s uměleckým fotografem Basem Meeuwsem. Jeho publikace Flower Pieces vzdává hold starým mistrům a přenese vás do květinového snu.

Nizozemský umělec zachycuje květinová zátiší podobná těm, jaká známe od nizozemských mistrů, ale sám jim dává vzniknout pomocí digitální fotografie. Svou nově zrevidovanou a rozšířenou knihou pak zve na ohromující cestu kolem světa, jakou zkrátka není možné jinak zažít. Navštivte nás v Book Therapy a přesvědčte se na vlastní oči.

Spousta našich zákazníků bude tento rozhovor číst hned ráno. Jak rád začínáte den vy?

Obvykle pěkně brzo, a to chutnou, zdravou snídaní s kávou nebo dvěma a hodinou čtení novin, abych dohnal svět.

Čím se od tohoto ideálu lišilo vaše dnešní ráno?

Dnešní ráno bylo první po dovolené, takže jsem začal čtením emailů a odpovídáním galeristům na požadavky ohledně mých budoucích výstav. Také jsem si trochu přispal. Ale snídani s kávou jsem nevynechal.

Je těžké se nezeptat: Proč zrovna květiny?

Květiny pro mě představují život, vanitas a koloběh života – memento mori. Holanďané mají silnou květinovou tradici, která se pne od 17. století až do současnosti.

Co vás na díle nizozemských mistrů fascinuje nejvíce?

To, jak vytvářeli nemožné kytice. Tehdy byly květiny luxusním zbožím, někdy i dražším než domy. Pro malíře bylo nemyslitelné, aby zachycoval existující kytici, a tak šlo svým způsobem o koláže malované na základě představivosti, nikoliv reality. Tak přesně pracuji také, jen nepoužívám jako médium malbu na plátně, ale fotografii.

Může nám dát digitální fotografie něco, co malba ne?

U starých obrazů vždy poznáte, že se jedná o malbu. Já při práci využívám jako základ digitální fotografii ve vysokém rozlišení a na ni pak digitálně maluji. Má díla jsou díky tomu skutečnější než skutečná, stávají se lehce surreálními.

Co je pro vás v případě takového umění největší výzvou?

Vždy je to snaha neopakovat se. Zátiší fotím posledních 14 let a chci se vyvíjet. A tak třebaže mám s květinami mnoho různých sérií, jsou všechny více či méně odlišné.

Naučil jste se díky svému umění něco o květinách a jejich aranžování?

Během svých výletů po světě jsem za poslední roky potkal pár výjimečných botaniků a ti měli k některým druhům květin vždycky co říct. Líbí se mi, jak o květinách smýšlejí třeba na Dálném východě – schválně se podívejte na mou sérii Hommage à Sanyu. Přímo z ní bije do očí, že méně je více.

Aranžujete sám květiny?

Ano, ale raději digitálně. Mohu si tak hrát s proporcemi a popírat existenci gravitace.

Koho kniha Flower Pieces potěší nejvíce?

Milovníky květin, umění a knih. Jde o remake mé předchozí knihy, která vyšla v roce 2019 a vyprodala se. Zrevidoval a rozšířil jsem ji.

Proč je podle vás důležité mít v životě krásu?

V kráse se nachází útěcha. Vždy vám připomene, že můžete utéct do říše snů. Je to dokázané i vědecky, že pozorováním třeba krásné malby nebo scenérie, anebo posloucháním oblíbené hudby, můžete zmírnit bolest, ale i urychlit a zlepšit proces hojení. Krása také redukuje stres. Každý potřebuje v životě krásu.

KOUPIT ZDE