Noma bude zavírat, ale s jejím šéfkuchařem Reném Redzepim jsme si povídali o jeho nové kuchařce.

Noma bude zavírat, ale s jejím šéfkuchařem Reném Redzepim jsme si povídali o jeho nové kuchařce.

Zajímavé osobnosti, jen půl minuty čtení.

Dnes podáváme náš tradiční středeční rozhovor dochucený Reném Redzepim, majitelem Nomy, jedné z nejlepších restaurací světa, a autorem nové nádherné knihy Noma 2.0: Vegetable, Forest, Ocean

Celým názvem Noma 2.0: Vegetable, Forest, Ocean je mnohem víc než jen kuchařka. Je to sonda do legendární michelinské restaurace Noma. Provede vás jejími téměř 200 unikátními recepty a každý nádhernou, detailní fotografií přivede k životu. Je to oslava sezonnosti a využívání lokálních surovin v kuchyni, ale také kreativity a odvahy posunovat sebe i hranice svého oboru do netušené dáli.

 

René, jak běžně začínáte svůj den?

Můj den začíná většinou tím, že si vezmu vitaminy, vypiju spoustu vody nebo jiné tekutiny, a téměř každý den si ráno také zacvičím.

A jak se s ním naopak rád loučíte?

No, pokud to byl dobrý den – protože ne každý den končí stejně, pak se snažím být v posteli ještě před desátou. (směje se) To se mi ale daří spíš jen na dovolené. Závěr dne, co byl přímo dokonalý, si představuju tak, že si před spaním třeba ještě hodinu čtu.

Kterou knihu právě teď čtete?

Moc se těším na to, až se začtu do Bras, kuchařky od Sébastiena Brase, jinak teď žádnou nečtu. Jsem na měsíční dovolené a poprvé za mnoho, mnoho let tu s sebou nemám knihy. Obvykle jich během takové dovolené přečtu okolo čtyř, ale tentokrát jsem na to zkrátka neměl chuť. Doma v Kodani mi trvá měsíc až měsíc a půl, než knihu přečtu…

Jaká je mise č. 1 vaší knihy Noma 2.0?

Dopřát lidem čas. Je to totiž kniha, která chce od čtenáře čas na to, aby se mohl plně ponořit do jejích receptů, popustit uzdu své kreativitě a zblízka poznat to neskutečné množství práce, které knize za posledních pět šest let předcházelo.

Pevná vazba, nebo paperback?

Vlastně čtu ve valné většině případů knihy v pevné vazbě.

Město, nebo les?

Bez váhání les. Jestli se dá říct, že mám hobby, tak je jím chození na túry. Rád chodím na velmi dlouhé. Loni jsem byl třeba na měsíční túře po japonském ostrově Šikoku. Takže rozhodně les.

Jak máte rád svou kávu?

Když piju kávu, je to jen černá, ať už espresso nebo filtr. Žádný cukr, žádné mléko.

Patří podle vás ananas na pizzu?

(chvíli váhá) Na to nemám názor. Lidé si mohou dělat, na co mají chuť. V Mexiku jsem jedl tacos al pastor, což je grilované maso s ananasem, a bylo to fantastické…

Co o vás by lidi nejspíš překvapilo?

Myslím, že právě to, jak moc mám rád vysokohorské túry. Že se dovedu vypravit do přírody a být pryč celé týdny.

Ale ještě na skok zpátky k Noma 2.0. Kdo si ji podle vás zamiluje a užije nejvíc?

Především profesionálové. Mám za to, že každý profesionál se z ní může něco naučit. A dále pak také lidé z kreativních oborů. Odhaluje, jak skládáme věci dohromady a jak vnímáme svět jídla a ingrediencí.