Rare Places průvodce do kapsy = 136 výletů za nevšední architekturou

Rare Places průvodce do kapsy = 136 výletů za nevšední architekturou

Zajímavé osobnosti, jen pár minut čtení.

První teplé dny přímo volají po výletu! Objevte nové architektonické klenoty díky novému přírůstku v Book Therapy – nadupanému kapesnímu průvodci od Rare Places. S Ondřejem Filgasem, který projekt založil na počátku roku 2020 v pouhých čtrnácti letech, jsme si pro vás krátce popovídali.

Úctyhodných 136 tipů na nevšední architekturu skrývá průvodce Rare Places – malý formátem, zato velký obsahem. Ať najde čestné místo v zásuvce vašeho auta, anebo rovnou v kapse, je dobré mít ho stále po ruce. Představí vám totiž vizuálně zajímavé stavby významných architektů a odvypráví i jejich unikátní příběh. Místa jsou přitom prakticky rozdělená podle regionů.

Ondřeji, naši zákazníci našimi pravidelnými rozhovory jednou týdně začínají den. Jak ho obvykle začínáte vy?

Poměrně hekticky – vstávám, jdu do sprchy a utíkám na autobus, abych stihl první hodinu ve škole. V autobusu si rád čtu některou z mých oblíbených knih.

Káva, nebo čaj?

Kávu miluju. Čaj mám rád.

Město, nebo les?

Žiji nyní v malé vesničce na Moravě, ale vzhledem ke svému věku preferuji ruch města, kde se to hemží různými příležitostmi.

Kočka, nebo pes?

Malí rafani.

Ale k věci, tedy k průvodci – je místo, které se do něj nevešlo?

Do průvodce jsme zařadili téměř vše, co jsme si přáli, napadá mě nyní jen jedno, které v něm chybí – rozhledna Boží vyhlídka.

Máte některé z publikovaný míst obzvlášť rád?

Rare Places je kurátorský výběr míst, který jsem založil jako takový svůj wish-list míst, co postupně navštěvuji. Každé z míst má svůj vlastní půvab a nelze vybrat jedno jako nejhezčí. Doporučuji všem průvodce si pořídit a najít vlastní oblíbené místo.

Co nejzajímavějšího jste během kompletování knížky zjistil?

Uvědomil jsem si, jaké to je, vydat vlastní publikaci. Od A do Z jsme si vše zajišťovali sami, neměli jsme žádného nakladatele, který by to udělal za nás. Tento krok do neznáma nás vzrušoval a nesmírně bavil. Taky jsem zjistil, v čem spočívají mé slabé stránky – na čem mohu zamakat.

Co dalšího jste o sobě zjistil?

Potvrdilo se mi, že mě má práce a působení v Rare Places naplňuje a baví. Tvoření nových nápadů a hledání řešení během procesu mě neuvěřitelně naplňuje.

Co vás čeká, až odpovíte na naši poslední otázku?

Balení průvodců a jejich příprava k odeslání (snad pyšným) majitelům.

Proč je vlastně ve vašem průvodci vybraných míst zrovna 136?

To je spíš náhoda, že nám vyšlo tak pěkné složení čísel.

Složte si podle mapky v Rare Places výlet za architekturou šitý na míru ještě dnes!