Mexická šéfkuchařka, co vařila i pro královskou rodinu

Mexická šéfkuchařka, co vařila i pro královskou rodinu

Zajímavé osobnosti, jen pár minut čtení.

Začněte den krátkým rozhovorem s legendární šéfkuchařkou Margaritou Carrillo Arronte, jejíž kuchařka The Mexican Vegetarian Cookbook se v Book Therapy napoprvé rychle vyprodala.

Tradiční i moderní, za všech okolností ale snadné, absolutně delikátní a mnohdy až překvapivě zdravé. Takové jsou recepty, které pro vás Margarita přetavila do nádherné mexické kuchařky. Ta je určená jak naprostým začátečníkům, tak profíkům. V knihovně se moc neohřeje. Je to jedna z těch, co si rádi necháte v kuchyni, aby byla neustále po ruce.

Pardon, ale vaše kuchařka Mexican Vegetarian Cookbook je jednoduše k sežrání! Jakého čtenáře jste měla na mysli, když jste na ní pracovala?

Jakéhokoliv s upřímným zájmem o autentické mexické jídlo a mexickou kulturu. Jakéhokoliv, kdo se chce naučit snadná, zato výborná jídla. Také jsem přitom myslela na kuchaře dobrodruhy.

Na které její části jste si nejvíce užila pracovat?

Vařit pro objektiv fotoaparátu byla obzvlášť obohacující zkušenost, ale nejraději si představuji to překvapení chutěmi, jaké pak zažijí ostatní.

Nebude pro čtenáře, co nežijí v Mexiku, obtížné najít na vaše recepty ingredience?

Pokud vím, mexické produkty vyváží do světa celá řada firem. Stačí trochu plánovat a porozhlédnout se, než se do přípravy menu pustíte.

Nabídne kniha něco také profesionálním kuchařům, kteří už mexickou kuchyň dobře znají?

Ano, samozřejmě, tradiční i současná mexická kuchyně je tak široká, že o překvapení nikdy není nouze a určitě se z ní mohou něco přiučit i samotní Mexičané.

Co máte vy osobně na mexické kuchyni nejraději?

Že je důvěrně známá, přitom originální svými chutěmi a jedinečná svými postupy,
intenzivní a překvapivá. Jíst mexické jídlo je jako mít v ústech večírek!

Říkáte, že je důvěrně známá, co si o ní přesto lidé často neuvědomují?

Jak moc může být zdravá a vyvážená. Je plná zeleniny, barev, čerstvých chutí a
různorodá. Doufám, že má kniha pomůže lidem poznat ji lépe a zjistit, co je pravda a co pouhý předsudek.

Máte nějaký rychlý, snadný recept, který se do knihy nevešel, ale můžete se o něj s námi podělit?

Ano! Víte, jak mají lidé často problém s brokolicí? Tak já ji svým vnoučatům připravuji takhle:

  • 1 čerstvá brokolice
  • 1 stroužek česneku
  • 2 snítky koriandru
  • 2 snítky petržele
  • Sýr Gouda
  • 1 vejce
  • Sůl a pepř na dochucení
  • 3 lžíce nastrouhaného parmezánu

Dejte brokolici, česnek, petržel a koriandr do sekáčku a vytvořte z nich pastu. Přidejte vejce, sůl a pepř. Rozdělte na dvě porce. Jednu rozmažte ve formě na pečení, pak ji pokryjte goudou a na ni rozetřete zbytek pasty. Posypte parmezánem a pečte 35 minut na 220 °C. Dalších pět minut, pokud chcete pořádně opečenou krustu. Dobrou chuť!


Mňam! Než se do toho dáme, máme ještě pár otázek. Vaše kariéra je fascinující, vařila jste na některých z nejprestižnějších událostech, a to pro hosty, jako jsou Hillary Clinton, Barack Obama nebo členové královských rodin. Na který zážitek
vzpomínáte nejraději?

Mám krásných vzpomínek tolik, že bych o nich mohla napsat další knihu! Ale jednou z nejpozoruhodnějších je ta na vaření v mexické restauraci v Tokiu, jmenovala se La Colina. Princezna Masako tam jednou zavítala na večeři se skupinou přátel a nechali si mě coby šéfkuchařku předvolat. Když jsem do soukromého salonku, kde jedli, přišla, pogratulovala mi. Byla tak vřelá, tak milá a tolik se zajímala o mexickou kulturu… Do kuchyně se od jejich stolu vrátily úplně prázdné talíře!

Kromě té mexické, jaká další kuchyně je vám blízká?

Indická. Když jsem studovala v Londýně, měla jsem to štěstí přátelit s velmi osobitým párem, Marinou a Gordonem. Ona pocházela z Indie, on byl Brit. Zvali mě k sobě a vařili jsme spolu. Na to mám moc krásné vzpomínky taky.

Podělila byste se ještě o radu s těmi z našich čtenářů, kteří nejsou příliš zdatní kuchaři, ale cítí teď inspiraci a rádi by se v kuchyni zlepšili?

Nejdůležitější je nevzdávat se. Nevykašlat se na to. Vaření je otázkou praxe, pokus-omyl. Nemějte špatný pocit z toho, když se vám něco napoprvé nepovede. Uchovejte si svůj entusiasmus a lásku k vaření, vaší duši se to vrátí.