DoJÍT k sobě: Krok za krokem ke své duši

DoJÍT k sobě: Krok za krokem ke své duši

Zajímavé osobnosti, jen pár minut čtení.

„Když máš starosti, tak neseď, ale choď,“ říkávala už její babička, aniž by věděla, že o tom vnučka jednou napíše knihu. DoJÍT k sobě od Jarmily Mandžukové – tahle naprosto bezvadná novinka v Book Therapy – vás vezme za ruku a dovede k lepšímu životu. Připraveni vyrazit?

Čím pomáhá chůze ke zklidnění a vyrovnání se s nástrahami života? Co je to vlastně lesní terapie a co zase terapie reflexní? A jak správně pečovat o svá chodidla? Jarmila Mandžuková svou knihou DoJÍT k sobě vzdává hold snad nejsnazšímu, příjemnému způsobu, jak si hýčkat duševní i fyzické zdraví – chůzi.

Jarmilo, jak si představujete ideální ráno?

Vyspat se do sytosti a dobře a kvalitně se nasnídat. Pak si zacvičit nebo se projít v blízkém lese a začít pracovat – psát knihu. Anebo vycestovat tam, kam jsem pozvána na přednášku. Obě činnosti mě nesmírně baví.

A jak vaše ráno obvykle vypadá ve skutečnosti?

Přesně tak, jak jsem ho popsala.

Vybavujete si chvíli, kdy vás napadlo napsat knihu o chůzi?

Vždy jsem hodně chodila. Pandemie koronaviru, izolace a různá omezení moc aktivit neumožňovaly, ale chůze byla jednou z těch, kterou si člověk užívat mohl. A právě ta mi pomohla to složité období zvládat a cítit se lépe.

Jaké jsou zatím ohlasy?

Již jsem obdržela několik milých a děkovných emailů a telefonátů, mám z nich velkou radost.

Který důležitý benefit chůze podle vás lidem často uniká?

Kromě posílení fyzické kondice a zdraví nám přináší svobodu, spokojenost a radost. Umožňuje nám najít si čas na sebe samé a lépe sobě samým porozumět. Prostě jít krok za krokem ke svojí duši.

A jaké velké chyby se při chůzi naopak často dopouštíme?

Mnozí lidé mají špatný styl chůze, nosí nevhodné boty, někdy i přeceňují svoje schopnosti. Jiní se zase vymlouvají, že nemají čas chodit. V knize přináším celou řadu rad a tipů, jak sebe samé motivovat k chůzi a učinit z pravidelného chození zábavu a potěšení.

K čemu jste naposledy při procházce došla vy sama?

Nedávno jsem při procházce lesem vymyslela námět na svojí další knihu.

Už se na ni těšíme! Ale ještě na téma té nejnovější – souhlasíte s tvrzením, že cesta je cíl?

Ano, cílem je rozhodně už samotná cesta, po které jdeme.

Vyrážíte na ni někdy, aniž byste věděla, kam přesně jdete?

Jsem zvána na přednášky do různých koutů naší krásné vlasti a v místě svého cíle se vždy přesouvám pěšky. Je to pro mě milý způsob, jak nasávat atmosféru neznámého místa, jak ho poznat, nebo se jen tak toulat.

Řídíte se nějakým mottem?

Ano, souvisí s chůzí, říkávala to již moje babička: „Když máš starosti, tak neseď, ale choď.“ Tak, milí přátelé, jděte, choďte, kráčejte, putujte, život vám to zcela změní.