Na návštěvě u dánské umělkyně Malene Birger

Na návštěvě u dánské umělkyně Malene Birger

Zajímavé osobnosti, jen půl minuty čtení.

Začněte středeční ráno rozhovorem, dnes s uznávanou dánskou umělkyní Malene Birger, která svou novou publikací Move and Art zve do svých domovů v Anglii, Itálii, Řecku a Španělsku.

Je něco, v čem Malene nevyniká? Mnozí ji znají jako oceňovanou módní návrhářku a šperkařku, jiní coby interiérovou dekoratérku. Stejně tak je ale i výjimečnou malířkou nebo hrnčířkou. Když proto vydala bohatě ilustrovanou knihu Move and Art, ve které dává nahlédnout do svých k dokonalosti dotažených domovů v Londýně, u jezera Como, v Řecku i na Mallorce, neodolali jsme a požádali ji o krátké interview.

 

Malene, od čeho si právě krademe vaši pozornost?

Trošku od práce v ateliéru, ale žádný problém!

Kdybyste nyní mohla být kdekoliv a dělat cokoliv, kde a co by to bylo?

Byla bych někde v Mexiku, ideálně na delší dobu, a rozvíjela své umění v doprovodu talentovaného tutora.

Jaké je pravidlo č. 1, kterým by se při dekorování domova měl každý řídit?

Je mi líto, ale jen jedno pravidlo? To není možné… Následujte své srdce a styl, který jste si postupně vytvořili. Mějte na paměti, že váš domov je odrazem vaší duše a osobnosti. Kombinujte estetiku s praktičností. A také: Nikdy nemůžete mít příliš skříněk a šuplíků.

Kdo si podle vás knihu Move and Art užije nejvíce?

Mám velké štěstí a vážím si toho, že mám tolik fanoušků a přátel, kteří mě sledují od počátku mé kreativní cesty v polovině 90. let. Doufám, že právě oni si nejvíce užijí mých uplynulých 9 let na cestách, tedy od roku 2014 do roku 2022. Ale také doufám, že mě kniha představí novému publiku, její přijetí je zatím velice pozitivní.

Jak důležitou roli hraje krása v našich životech?

Řekla bych, že estetika je důležitější než pouhá krása. Být estetikou obklopená na denní bázi je mi potěšením i inspirací. Srdce je v detailech.

Čím jste se naposledy potěšila?

Zakoupila jsem si dvě velké, podepsané vintage umělecké knihy, které Joan Miró vytvářel v 60. a 70. letech. Jsou vzácné a zkrátka velmi výjimečné. Jaká radost!

Co mělo na váš vkus zásadní vliv?

Arabská, syrská a perská architektura i styl a také moderní italští výrobci nábytku z 60., 70. a 80. let. Mám ráda kontrast mezi ultradekorovanými objekty a elegantními, čistými formami. Mé knihy jsou takových kombinací plné.

Souhlasíte, že my všichni potřebujeme v životě špetku nevkusu?

Tím si nejsem tak jistá. Nevkus dovede zvládnout jen ten, kdo má vkus – ať už je to cokoliv – a narodil se se stylem. Styl totiž není o penězích, vychází zevnitř.

Jak si představujete dokonalé štěstí?

Na dokonalé štěstí nevěřím. Štěstí mohou být maličkosti a události ve vašem každodenním životě. Pro mě je štěstí cítit se svobodná, být kreativní, dávat, milovat a být milována. A také chodit brzy do postele. 

A řídíte se nějakým mottem?

Snažím se vyhnout příliš small talku. Je pro duši superrušivý. Také moc neposlouchám názory druhých, řídím se svou intuicí. Dýchám zhluboka, když jde do tuhého. Hodně cvičím jógu a soustředím se na to, co mě motivuje a rozvíjí. Žijeme jen jednou.