Jak na super branding kavárny ☕

Jak na super branding kavárny ☕

Zajímavé osobnosti, jen půl minuty čtení.

Přední gastro spisovatelka a konzultantka Lani Kingston ví, jak na to, aby se kavárna stala kultovní. A o své tipy i ukázky se dělí v nové krásné knize Designing Coffee. Načerpejte z ní důležité know-how ještě dnes!

Než se ale na cestu kolem světa za přelomovým designem těch nejinovativnějších kaváren vydáte, doporučujeme uvařit si šálek podle vlastního gusta a vychutnat si ho při čtení rozhovoru, který jsme pro vás připravili s extra shotem inspirace.

Lani, první otázka nemůže být jiná. Jakou pijete ráda kávu?

Latte celý den!

Namočila byste si do ní croissant jako to dělají Francouzi?

Jenom ve Francii. Na café au lait z pařížské kavárny, které přímo žadoní, abyste si do něj namočili pečivo, něco je.

Prostředí, kde si ji dáte, je téměř stejně důležité jako její kvalita, nepřijde vám?

Dobrou kávu si dnes totiž můžete dát už téměř všude a design, komunita, jídelní lístek, rozvržení pultu, servis a pohostinnost, interiér, lokalita… To vše se díky tomu stává aspektem, na který je potřeba brát ohled. Ve chvíli, kdy mají lidé možnost uvařit si výjimečně dobrou kávu snadno i doma, je tohle všechno pro úspěch kavárny klíčové.

Ani ve světě kávy jistě nechybí různé tendence. Jakého nejžhavějšího trendu si všímáte právě teď?

Záleží, v jaké zemi jste. V USA, kde právě žiju, je třeba velký zájem o kávové nápoje, které jsou přichystané kreativně. Chutě a techniky přípravy se přitom inspirují světem koktejlů – ve výběrové kávě se louhují čaje, koření, ovoce a další ingredience. Kavárny využívají mixologie, aby se svou nabídkou odlišily od ostatních, a nabízejí originální nápoje od perlivého pomerančového cold brew po vlastní varianty vietnamské kávy s kokosovým a kondenzovaným mlékem.

Udává tempo jedna kávová kultura, nebo je to spíš kombinace těch nejsilnějších, jako je skandinávská a italská?

Upřímně? Ani ne. V globálním měřítku kávu milují všude a všude po svém. Italská kávová kultura samozřejmě pronikla do spousty ostatních, ale každá společnost si ji upravila na míru. Z historického hlediska vývoj kávové kultury nejvíc ovlivňovaly imigrace, objevování, kolonizace i obchodování s otroky. To vše zapříčinilo její globalizaci.

Čím je současná situace specifická?

Milovníci kávy dnes vědí více než kdy dříve o různých přístupech a také jsou daleko otevřenější zkoušení nových věcí.

Které místo z vaší knihy Designing Coffee svou inovativností vyčnívá z davu?

Miluju vietnamské Cong Caphe a korejské Fritz Coffee Roasters. Obě místa vynikají svým osobitým designem, který si pohrává s vintage kýčem, a vzdávají hold dobré kávě. Obě respektují vlastní kávovou kulturu a obohacují ji novými chutěmi. Tak vznikají hyperlokální kávové brandy, které jsou skutečně výjimečné.

Co vnímáte v kavárnách za největší průšvih?

Když na první pohled všechno vypadá úžasně – skvělé barvy i využití materiálů, zdánlivě dobrá prezentace kávy, pěkná keramika… Ale pak dostanete podprůměrnou kávu. Všímám si, že se to stává častěji v místech, kde se zákazníci rychle točí, na příklad v hodně turistických lokalitách. Pokud se klientela moc nevrací, je důležitější přilákat novou, takže se klade větší důraz na estetiku než na kvalitu jídla a nápojů, protože tu si host uvědomí až ve chvíli, kdy už nakoupil. To je vždycky velké zklamání, krásná estetika dokáže očekávání vyhnat vysoko.

Překvapilo vás něco, když jste na knize pracovala?

Ani ne, všechny příběhy v ní jsem sbírala celé roky, co se živím jako konzultantka.

Kdo si ji podle vás užije nejvíc?

Myslím, že kdokoliv s láskou ke kávě a designu. Taky ti, kdo mají byznys, anebo o podnikání uvažují. Mohou si z ní spoustu odnést!