2016

Butiková knihkupectví se sebevědomě řadí mezi první místa, která během našich zahraničních cest navštěvujeme. O založení vlastního jsme snili dlouho, ale až když jsme náhodou navštívili prázdný prostor na Římské 35 – krásný dům, vysoké stropy –, došlo nám, že by na něj mohl být ten správný čas.

Název Book Therapy jsme zvolili na první dobrou. Chtěli jsme být místem, kde bude neustále probíhat terapie knihou, jinými slovy povzbudivým místem s osobním přístupem k zákazníkovi a zodpovědností vůči svému okolí.

Dveře knihkupectví jsme poprvé otevřeli o necelé čtyři měsíce později, 17. listopadu, tak akorát včas před obligátním vánočním šílenstvím. Tím také započalo nikdy nekončící pátrání po knižních novinkách, které čtenáře dovedou transportovat na netušená místa a inspirovat je k tomu, aby byli lepšími lidmi.

2018

Později se náš syn Lukáš stal inspirací ke službě předplacených knižních balíčků pro děti Flowers & Dinosaurs. Všímali jsme si, na co škola jednoduše nemá kapacitu, a jakým důležitým tématům se věnují zahraniční dětské knihy, které jsme vybírali do Book Therapy. Došlo nám, že jako rodiče nemůžeme spoléhat pouze na školu a musíme se na Lukasově vzdělání aktivně podílet.

K tomu jsou knihy výborným pomocníkem. Do balíčků Flowers & Dinosaurs proto pečlivě vybíráme takové, které rodičům pomáhají vychovávat z dětí nezávislé osobnosti se správně nastavenými hodnotami a chutí učit se nové věci. Také věříme, že čas strávený společnou četbou je časem stráveným kvalitně. Pro nás to jsou chvíle, u nichž si přejeme, aby trvaly věčně.

A proč právě název Flowers & Dinosaurs? Zkrátka pro tu zvědavost, kterou květiny a tvorové, kteří kdysi obývali naši Zemi, v Lukasovi dovedou vzbudit.

2019

Book Therapy je oázou klidu od prvního dne, v roce 2019 jsme se nicméně rozhodli dopřát zákazníkům klidu ještě o malinko více a poprvé jsme jim nabídli VIP terapii. Jen si to představte: Den už pomalu končí, nezapomenutelný večer začíná. V hodinu, kdy bychom knihkupectví obvykle zavírali, ho pro vás a váš doprovod otevřeme. Uvnitř na vás čeká lahev kvalitního vína, příjemná hudba a pochopitelně výběr těch nejpovedenějších knih a časopisů z celého světa.

VIP terapie se brzy ukázala být stejně příjemným zážitkem jak pro zákazníky, tak pro nás. Přitahuje totiž zajímavé, inspirativní lidi, které nám je ctí poznat.

Téhož roku nám obchodní zástupkyně nakladatelství Gestalten prozradila, že se chystá uvedení nové knihy Do You Read Me?, která má zmapovat nejhezčí knihkupectví na světě, a my jsme prý v užším výběru.

2020

Tři roky po otevření Book Therapy se k nám už sjížděli zákazníci z celé země a my jsme si přáli jít jim naproti. Začátkem března jsme proto spustili e-shop. Byla na něj zkrátka správná doba. Jak moc správná, jsme ale tenkrát neměli nejmenší tušení. První lockdown přišel pouhý týden nato. Právě díky e-shopu a věrnosti našich zákazníků jsme mohli fungovat dál a udržet si všechna pracovní místa.

Možná i vám se stalo, že jste během lockdownu seděli doma připojení ke konferenčnímu hovoru, když v tom se všem rozpípaly telefony, protože jim právě na WhatsApp přišly tipy na naše novinky. Ten příběh jsme slyšeli hned několikrát a pokaždé nás potěšil. Zájem o každodenní dávku inspirace nepolevuje, takže službou rádi pokračujeme dál.

V dubnu konečně vyšla kniha Do You Read Me? a Book Therapy bylo její součástí. Zaplavila nás vlna radosti. Bylo to potvrzení, že se ubíráme správným směrem. V době nejistoty, kterou pandemie představovala, to byla úžasná vzpruha. Na oslavu jsme pro naše zákazníky připravili limitovanou edici knihy s věnováním a VIP terapií. První várka se ihned vyprodala.

Brněnskou pobočku jsme otevřeli 27. července. Přestože zůstala kvůli pandemii otevřená pouhé tři měsíce a většinu svého života byla pouze výdejním místem, jsme toho rozhodnutí nezalitovali ani na vteřinu.

Brno nás svou energií učarovalo ještě předtím. Otevřenost moderní architektuře, bohatý kulturní život, fantastická gastronomie a přátelskost místních z něj dělají město, jemuž se málokteré může rovnat. Při jedné z návštěv jsme si říkali, že pokud bychom se v moravské metropoli rozhodli otevřít pobočku, pak ideálně na Zelném trhu. Zdá se, že když si něco hodně přejete, tak se to splní, protože prostor v nově zrekonstruovaném barokním paláci opata žďárského kláštera na sebe nenechal dlouho čekat.

2021

Když vám každý týden projdou pod rukama desítky knižních novinek a vy z nich máte pečlivě vybrat ty nejpovedenější, je prakticky nemožné ustrnout ve své komfortní zóně. Čas od času vás zkrátka zaujme titul, do kterého byste to na první pohled vůbec neřekli a v knihkupectví byste ho pravděpodobně přešli bez povšimnutí. Právě tahle myšlenka nás letos přiměla spustit službu Covered.

Covered je předplatné časopisů, kterým chceme našim zákazníkům pomoct s konstantním rozšiřováním obzorů. Považujeme za svou milou povinnost postarat se o to, aby jim neuniklo nic, co si zaslouží zvláštní pozornost.

My jsme skutečně více než butikové knihkupectví. Jsme místem, kde se z nakupování stává zážitek. Z toho důvodu jsme mimo jiné i zahájili projekt Art Terapie. V jeho rámci jsme nejprve oslovili umělce Matěje Macháčka a je nám potěšením, že dnes můžeme na pražské pobočce vystavovat jeho dílo.

A ze stejného důvodu také pořádáme křty knih a řadu dalších událostí, díky nimž můžeme být stejně smýšlející klientele ještě blíž. Pokud to okolnosti dovolí, bude jich jen přibývat.

Díky, že nám pomáháte tenhle příběh psát dál.

Petra a Jiří