Ponořte se do 52 pozitivních příběhů Martina Smatany ❤

Ponořte se do 52 pozitivních příběhů Martina Smatany ❤

Zajímavé osobnosti,  jen půl minuty čtení.

Není nad to začít den na pozitivní vlně. Třeba krátkým rozhovorem s ilustrátorem a režisérem animovaných filmů Martinem Smatanou, jehož výtvarně i obsahově senzační knížka Rok dobrých správ se na vás těší v Book Therapy.

Asi to znáte taky. Jen co ráno otevřete oči, děs se valí ze všech stran. A přesně tomu se Martin rozhodl udělat přítrž i druhou knížkou z řady Rok dobrých správ, ve které na čtenáře opět čeká 52 pozitivních, inspirativních příběhů z celého světa, doplněných originálními textilními ilustracemi.

Málokterá knižní novinka je tak feel-good!

 

Martine, v jakém stavu mysli jsme vás právě zastihli?

V těchto dnech intenzivně přemýšlím, jakým způsobem budu v projektu Rok dobrých správ pokračovat a jestli se při třetím vydání odkloním od původního konceptu, nebo zůstanu ve vyjetých kolejích. Kromě toho už se nemůžu dočkat blížící se cesty na veletrh dětských knih v Boloni, kterou zorganizoval náš nakladatel Peter Michalík. Spolu s pár dalšími slovenskými autory a ilustrátory se tak budeme moct pokochat nádherně ilustrovanými dětskými knížkami z celého světa a znovu si užít veletržní atmosféru. Z takovýchto akcí odcházím zpravidla plný inspirace a mám nezvykle velkou chuť něco vytvořit.

Která dobrá zpráva vám v poslední době udělala obzvlášť velkou radost?

Vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách. Shodou okolností jsem byl celý předvolební týden v Praze na natáčení, intenzivně jsem sledoval všechny diskuse a musím říct, že po oznámení výsledků mi spadnul kámen ze srdce. Vekou radost mi také samozřejmě udělala i návštěva naší prezidentky.

Komu podle vás udělá největší radost vaše kniha?

Pevně věřím a doufám, že největší radost udělá právě těm, kdo v posledních letech nabyly vlivem negativních zpráv beznadějný pocit, že svět je každým dnem horší. Jsem přesvědčený, že tomu tak není, utvrzují mě v tom i reakce čtenářů.

Říká se, že s pozitivním myšlením dost pomáhá, když si člověk uvědomí, za co je právě teď vděčný. Podělíte se s námi o tři věci, za které jste nyní vděčný vy?

Ano, toto často pomáhá i mně. Když se například někdy ráno vzbudím, jsem zvyklý ještě v posteli přemýšlet, za co všechno jsem vděčný a jaké mám vlastně štěstí, že mám rodinu, že jsme všichni zdraví, že máme kde bydlet, že se můžeme hýbat a sportovat, že máme možnost dělat, co nás baví, že máme vůbec šanci se vzdělávat a posouvat se, že u nás není válka a tisíc dalších věcí, které si čas od času připomínám.

Který další pozitivní návyk jste si naposledy osvojil?

Návyky jako takové jsou pro mě téma, o kterém bych mohl se zápalem diskutovat hodiny. Kdysi jsem si zvykl být na jejich budování velmi zaměřený, četl jsem o nich knihy – velmi mě ovlivnila třeba Atomic Habits od Jamese Cleara – a vybudoval jsem si celé série návyků a rutin v různých částech dne, které mi pomáhaly žít zdravěji a organizovaněji. Dnes už je neberu tak radikálně a nakládám s nimi spíš volněji, případně sezonně. Kdybych měl vybrat jeden, byl by to asi ten nejsnazší – po probuzení vypiju sklenici vody.

Kdybyste mohl zajít na kávu s kýmkoliv – živým, mrtvým, opravdovým, nebo fiktivním –, kdo by to byl a co byste mu řekl?

Wow, to je výborná otázka na zamyšlení. První mě napadl Jiří Trnka, český režisér animovaných filmů, který byl dlouhé roky mým velkým vzorem. Asi bych se ho zeptal, jak dokázal před šedesáti sedmdesáti lety natočit tak krásné loutkové filmy, které mají stále co říct i dnešním divákům. Rád bych také osobně potkal některé aktéry dobrých zpráv z mé knížky.

A co kdybyste mohl mít nějakou superschopnost, která by to byla a jak byste s ní naložil?

Dokázat se na věc nebo problém podívat očima jiných lidí a díky tomu jim lépe porozumět.

Co vy sám nejraději čtete?

Nejradši si listuju pěkně ilustrovanými dětskými knížkami a také rád čtu seberozvojovou literaturu, která, jak říká moje manželka, zabírá až příliš mnoho místa v naší knihovně.

Kterou knihu máte právě teď rozečtenou?

Na nočním stolku mi aktuálně leží Almanach Navala Ravikanta, Cirkadiánní kód od Satchina Pandy, O čem mluvím, když mluvím o běhání od Harukiho Murakamiho a Figure It Out o výrobcích hraček. Podle nálady příležitostně sáhnu po některé z nich.

Poslední otázka: Řídíte se nějakým mottem?

Když nevystřelíš, gól nedáš.