Mexikopedie 2: Jízda po mexických podivnostech pokračuje!

Mexikopedie 2: Jízda po mexických podivnostech pokračuje!

Zajímavé osobnosti, jen půl minuty čtení.

Začněte den krátkým povídáním s Evou Kubátovou, autorkou knižní série Mexikopedie, jejíž druhý díl už na vás čeká v Book Therapy!

S pokračováním „abecedáře mexické kultury“ navštívíte ty nejpodivnější kouty země. Hrát vám k tomu budou hudebníci mariachis a rovnou se dozvíte více o českých kořenech tohoto fenoménu. Podíváte se také do města, kde jsou Vánoce celý rok, zamáváte migrujícím plejtvákům keporkakům, ochutnáte nejpálivější chilli a dostanete i pár tipů na to, co si z nich doma uvařit. A to je jen začátek…

Ponořte se do nádherně ilustrované knihy, ideálně během mexického večera v brněnské Book Therapy.

Těšíme se na vás už 27. dubna od 18.30, vy se můžete těšit na křest druhého dílu Mexikopedie, besedu o Mexiku s Evou Kubátovou, autorkou knihy, i mexické občerstvení z bistra La Piñata!

Evo, kde a při čem jsme vás právě zastihli?

Po 10 letech v Mexiku čeká naši česko-mexickou rodinu nové dobrodružství v České republice. Jedním z důvodů našeho stěhování byla i touha být blíž čtenářům Mexikopedie, takže jsem právě přistižena in flagranti – při přípravě jedné z mexikopedických besed.

Jak se vlastně stalo, že jste zapustila kořeny v Mexico City?

Při první návštěvě Mexika, kdy jsem bádala v koloniálním archivu, jsem potkala svého budoucího muže a bezhlavě se zamilovala jak do něj, tak do jeho země. I když si myslím, že láska k zemi přišla jako první a on se na ní jen „svezl“. (směje se)
 
Mexikopedie by měla být pětidílnou sérií. Proč?

Už od první vějičky myšlenky na Mexikopedii mi bylo jasné, že u jedné knihy to zůstat nemůže. Všechna ta mexická krása by se do ní jednoduše nevešla. A tak, jakmile jsem začala pracovat s konceptem Mexikopedie coby abecedáře mexické kultury, jsem si hned od počátku naplánovala pět dílů.
 
V čem se nejnovější, druhý díl liší od toho prvního?

Člověk by řekl, že psaní druhého dílu bude jednodušší, ale bylo tomu právě naopak. První díl Mexikopedie vzbudil úžasně pozitivní ohlas, a tak jsem nad sebou měla bič neutuchající myšlenky, aby kvalita v žádném případě neklesla. Byť mám k oběma již vydaným mexikopedickým dílům vztah takřka mateřský, myslím, že druhý díl předkládá lépe a zajímavěji vystavěné příběhy, kvalitnější obrazový materiál a v neposlední řadě i lepší interaktivní obsah nad rámec knihy. Už první díl pracoval s QR kódy, které jednotlivé kapitoly mexikopedického abecedáře obohatily o další informace či prostě a jednoduše bonusový obsah, ten byl však většinou externího rázu. Naopak druhý díl je v drtivé většině doplněn QR kódy odkazujícími na rozšiřující reportáže sestříhané na míru k jednotlivým kapitolám a publikované na YouTube kanále Mexikopedie. Práce na knize se tak rozšířily i o velké množství audiovizuálního obsahu, který čtenáře po pročtení kapitoly vtáhne ještě hlouběji do tématu.

Napadá vás zajímavost, kterou o Mexiku málokdo ví, přitom je vcelku zásadní?

Myslím, že si velmi málo uvědomujeme, jak moc je naše běžná česká strava odvislá od toho, že dané suroviny přivezli španělští dobyvatelé před 500 lety do Evropy. Ráda si představuju, co by nám v ledničce zbylo, kdyby v ní nebyla rajčata, papriky, dýně, fazole, kukuřice, anebo třeba tolik populární potraviny posledních let, jako jsou avokáda a chia semínka. Tohle všechno má totiž své kořeny na území dnešního Mexika a je to tedy jakýsi mexický dar světu, o kterém často nemáme ani tušení.
 
Je naopak něco, co si o Mexiku lidé často myslí, že vědí, ale přitom to není pravda?

Vždycky pobaveně sleduju debaty na téma „jak se pije tequila“. Zatímco my Češi máme rádi věci jasně stanovené a očekávali bychom tedy návod, realita je často daleko pestřejší a jednoduše záleží na tom, který z více než 125 milionů Mexičanů vás tu tequilu učí pít.
 
Jaká je vaše nejmilejší vzpomínka na Mexiko?

S úsměvem na tváři vám povím, že je úplně banální. Obyčejný rodinný piknik na naší terase v Mexico City, kdy baštíte úžasně zralá a šťavnatá manga, díváte se, jak mraky ve více než dvoukilometrové výšce nad mořem rychle plynou po nebi, kolem vás kvetou sytě fuchsiové bugenviley a jemně fialové žakarandy, a najednou přímo nad vámi neuvěřitelnou rychlostí zatřepetá křídly kolibřík... To je pro mě pocit absolutního štěstí.


 
Podělíte se s námi coby vášnivá degustátorka mexického jídla o jednoduchý mexický recept, který určitě zvládne každý?

Nesmírně ráda! Mexičané jsou specialisté na přípravu snídaňových vajec. Když totiž úplně obyčejná míchaná vejce připravíte s bílou cibulkou, zelenými najemno nasekanými chilli papričkami pálivými klidně jen tak moc, jak je vám milé, a na kostičky nakrájenými rajčaty, vznikne vám neuvěřitelná nabíječka energie na celý den. A navíc přímo patriotická – takovým vejcím se totiž říká „po mexicku“, neb jsou jejich ingredience v barvách bílo zeleno-červené národní vlajky.
 
Co čeká hosty během křtu knihy v brněnské Book Therapy?

Největší dávka mexických podivností, kterou Brno kdy zažilo. Tak totiž říkám všem drobnostem každodenního života, které člověka ani po deseti letech v Mexiku nepřestanou udivovat, bavit a překvapovat. Pokud jimi byl prošpikovaný první díl Mexikopedie, vězte, že u toho druhého vám nezůstanu rozhodně nic dlužna.
 
Měli by si přinést něco s sebou?

Hlavu otevřenou a úsměv na tváři. Protože jedině tak se Mexiko(pedie) prožívá naprosto nejlépe. Budu se nesmírně těšit!

 

1 z 8