Honza Vojtko: rozhovor, sex & vaše city 💏

Honza Vojtko: rozhovor, sex & vaše city 💏

Dnešní rozhovor patří vztahovým pastem. Právě jim totiž slavný párový terapeut Honza Vojtko věnoval svůj další knižní hit, který na vás už čeká v Book Therapy.

Ještě malý tip: Pospěšte si! Soudě podle úspěchu Honzova bestselleru Vztahy a mýty bude totiž i jeho novinka Vztahy a pasti co nevidět vyprodaná. Odborně, ale lidsky a s humorem v ní párový terapeut popisuje, které pasti na nás ve vztahu čekají, které z nich si klademe sami a jak moc jsou ve skutečnosti nebezpečné.

 

Honzo, jaké hlavní poslání má tvoje nová knížka?

Ukázat, jak snadno a proč se chytáme do vztahových pastí, ale také že je možné z nich vystoupit, něco s nimi udělat.

Která pasáž podle tebe čtenáře překvapí nejvíce?

Myslím si, že kapitola o sociálních sítích. Informace z ní využíváme s Ester Geislerovou v naší nové přednášce Terapie sdílením Reset, která se věnuje právě tématu vlivu sociálních sítí na naše intimní vztahy, a z reakcí lidí už víme, že je tam překvapivých momentů dost.

Proč podle tebe sex prodává?

Tak působí na první signální. Oslovuje naše libido, naše základní potřeby, proto je tak snadné jej zneužít a využít pro prodej. Prostě víme, že nás upoutá. Ale je také pravdou, že už jsme na mnoho věcí v otázkách sexu a jeho projevu imunní, tak se bohužel přitvrzuje.

Co tobě osobně připadá nejvíc sexy?

Povídat si o sexu.

A co nejmíň?

Okamžitě ukazovat genitálie. Právě třeba tím, že má člověk hned tendenci posílat na sockách „dick pic“ nebo „tits pick“.

Umíš se pochválit?

Hele, umím, ale jako Husákovo dítě jsem se to musel naučit a neustále si musím vědomě připomínat, že by bylo fajn se pochválit. Úplně přirozeně mi to nejde. Já jsem spíše svůj věčný kritik.

A dovedeš si na sebe udělat čas?

Umím, ale dostávám se v otázce času do pasti, která vzniká tím, že svoji práci miluju, a tak se mi blbě říká „ne“, i když už třeba nemám kapacitu. Ještě, že mám okolo sebe lidi, kteří mi dokážou pokládat podobné otázky.

Kterou knížku máš právě teď rozečtenou?

Těch je víc. Před spaním čtu v tuto chvíli Tělo od Billa Brysona a v batohu mám Sedm a půl kapitoly o mozku od Lisy Feldman Barret.

Za jakých okolností se cítíš nejšťastnější?

Když můžu poslouchat muziku a tančit si u toho.

A řídíš se nějakým mottem?

Mottem snad ani ne, i když na Facebooku jedno mám:

„Buďte hlasem, ne jen ozvěnou.“ Spíš se řídím celoživotním nastavením, které jóga a vůbec východní spirituální cesty nazývají „ahimsa“ – neubližováním, tedy úctou a ochranou všeho živého.