Exkluzivně: ochutnávka z pokračování kuchařky BlaBlaBla 🌱

Exkluzivně: ochutnávka z pokračování kuchařky BlaBlaBla 🌱

Nádherně zpracovaná kuchařka BlaBlaBla, jejíž plátěné desky na kvalitním recyklovaném papíře skrývají 95 božských rostlinných receptů, se v Book Therapy řadí mezi bestsellery. A právě její autorka Viktorie Sapoušková má pro vás pár skvělých novinek. Pojďte je s námi objevit mezi prvními…

 

Viktorie, jak si představujete dokonalé ráno?

Vstanu bez budíku, ale brzy. Ještě si poležím v čerstvě povlečených peřinách
a přečtu si pár stránek knížky. Potom vyrazím s přítelem na trh, kde si dám čepovanou kombuchu, u Kalendů koupíme chleba a jdeme domů na snídani. Ta trvá dlouho a obsahuje spoustu kávy. Ještě dokonalejší by bylo, kdyby se celé ráno odehrávalo v létě u moře a snídala bych broskve.

Vrabci na střechách si štěbetají o tom, že budete součástí týmu Bjukitchen, jaká bude vaše úloha?

Vrabci na střechách si štěbetají správně. V Bjukitchen se budu samozřejmě pohybovat v kuchyni. Mojí hlavní úlohou bude příprava granoly! O tom měla Bára jasno už na první schůzce.

Také nově píšete pro česko-slovenskou Vogue. Kde lidé vaše články najdou a na co se v nich mohou těšit?

Na vogue.cz najdete mé články v rubrice Vogue Planet. Zatím je publikovaný průvodce, kde se dobře vegansky najíst v Česku i na Slovensku, a to především v neveganských podnicích. Témata se však nebudou týkat pouze veganství, ale i udržitelnosti v módě a kosmetice a všeho dalšího, co naší planetě prospívá.

Vegankou jste posledních 8 let. Co nejlepšího vám to dalo?

Když jsem začala jíst vegansky, přestala jsem mít strach z jídla a začala přibírat na normální váhu. Předtím jsem obědvala grep, trpěla jsem poruchou přijmu potravy. Ráda říkám, že jsem se díky veganství vyléčila. To tedy považuji za největší benefit.

A co pro vás byla naopak největší výzva?

Pro mě osobně je i nadále největší výzvou dobře se najíst venku a vysvětlovat okolí, proč to dělám a že to není nic obtížného. Musím ale říct, že v obou případech se to neustále posouvá k lepšímu.

Na jaký nejčastější předsudek související s veganstvím narážíte?

Že na veganské stravě jíte buď jen zrní a listy bez chuti, nebo polotovary a junk food. A taky, že máte ve stravě málo bílkovin, málokdo ví, že třeba v houbách je jich spousta. 

Které tři literární postavy byste pozvala na večeři a co byste podávala?

Michaela Corleone (a doufala bych, že přijde Al Pacino), Lisu z Bullerbynu a Martina Vášu. Ágnes je také vítána. Předkrm bude vycházet ze švédské kuchyně, hlavní chod bude italský a dezert třešňový. Z těch třešní z Bullerbynu.

Věříte, že oči jedí jako první?

Pokud se ocitnu u někoho na návštěvě nebo v restauraci, pak ano, oči jedí jako první. Pokud vařím já, jí jako první nos.

Koho myslíte, že vaše kuchařka potěší obzvlášť?

Všechny, kdo si vybírají knihy podle obalu a pak jsou spokojeni i s obsahem.

Podělíte se s námi o váš oblíbený rychlý recept, který se do knihy nevešel?

To, co se do BlaBlaBla nevešlo, zpracovávám do druhé knížky, která by měla vyjít nejpozději za rok. Tady je tedy malá ochutnávka z ní – salát s liškami a bramborami (2 porce). Je to jednoduchý a rychlý, poloteplý salát, který připravuji z pozdně letních nebo podzimních surovin.

 

Ingredience

 

8-10 malých brambor (např. grenaille)
10 lišek
hrstka fazolových lusků
salát lollo biondo
sójový jogurt (nejlépe Sojade)
kvalitní hořčice
kopr
olivový olej
sůl & čerstvě mletý pepř

Postup

Očištěné brambory uvařím ve slupce, scedím a přepůlím. Mezitím připravím zálivku: metličkou zkombinuji dvě̌ lžíce jogurtu, lžičku hořčice a nasekaný kopr. Na pánvi na rozpáleném oleji orestuji čerstvé lišky (vetší přepůlím) a asi po pěti minutách přidám i fazolky a uvařené brambory, vše lehce zasolím a opeču. Umytý salát natrhám na sousta, pokud je čerstvý, měl by být křupavý. V kuchyňské míse promíchám se zálivkou a poté i s ostatními surovinami z pánve. Před servírováním můžu ještě̌ zakápnout oliváčem a posypat čerstvě̌ mletým pepřem.