Dá se využít ekonomie k tomu, aby se zlepšil život nás všech?

Dá se využít ekonomie k tomu, aby se zlepšil život nás všech?

Zajímavé osobnosti, jen pár minut čtení.

Dá se využít ekonomie k tomu, aby se zlepšil život nás všech? Tipujete správně: Neptali bychom se, kdyby ne. Erik Angner, profesor ekonomie a filozofie ze Stockholmské univerzity, je o tom přesvědčený. A napsal o tom inspirativní a zábavnou knížku. How Economics Can Save the World si můžete koupit v Book Therpy klidně hned, anebo můžete začít rozhovorem, co jsme pro vás s Erikem vedli... 

Lepší, šťastnější, bezpečnější. Takový může být svět díky ekonomii. Jak pomocí vědního oboru zatočit s klimatickou změnou, nerovností, hladem, pandemií, nebo jen přimět děti, aby šly včas spát, vysvětluje Erik Angner v novince How Economics Can Save the World. Ta dává nahlédnout pod pokličku naší společnosti, přibližuje její fungování a navrhuje možná řešení velkých otazníků. To vše srozumitelně, s pořádnou dávkou moudrosti i humoru a příklady z každodenního života.

Uděláte si s námi výlet na Stockholmskou univerzitu, kde Erik vyučuje?

Na stupnici od 1 do 10, kdy 1 je nejméně a 10 nejvíce, jak moc vás překvapila žádost o rozhovor z Česka?

Abych byl upřímný, spíš než překvapení mi způsobila radost! Takže bych na stupnici vybral tak dvojku?

Byl jste vůbec někdy v Česku?

Nikdy! Je mi to trochu trapné. Musím to napravit.

Dobře, dost o nás. Kdo si podle vás nejvíc vychutná vaši knížku?

Má být dostupná všem, takže by si ji měl nejvíc užít každý přemýšlivý člověk, který se zajímá o lidský blahobyt.

Ekonomie je příliš důležitá na to, aby se jí zabývali jenom ekonomové.

Mým cílem proto bylo vysvětlit, co může a nemůže udělat pro každého, kdo ekonomem není.

Co je podle vás nejčastější mylnou představou o ekonomii?

Že je v podstatě o penězích. Ona tedy o penězích je, ale nejenom. Je o všem, co souvisí s naší snahou o to, aby se nám dařilo: o lásce, přátelství, umění, vědě, volnočasových aktivitách… Nejenom o inflaci a nezaměstnanosti a tak podobně.

Co na ní osobně milujete nejvíc?

Naprosto nejlepší věcí na ekonomii je podle mě to, jak ovlivňuje naše chování, ať už rozumné nebo ne, a tím určuje jeho někdy překvapivý výsledek pro společnost. Ekonomie nabízí nový úhel pohledu na svět. Také nabízí nová řešení.

Co vnímáte jako některé z nejtvrdohlavějších problémů, kterým dnes čelíme, a dají se ekonomií vyřešit?

Řekl bych, že každý velký problém má alespoň nějaký ekonomický aspekt: chudoba, klimatická změna, osamělost… Mnoho těchto potíží je způsobeno lidským chováním. A i kdyby nebyly, jejich řešení by ekonomického charakteru bylo. Ekonomie nemůže to všechno vyřešit jako mávnutím kouzelného proutku a sama, takto to nedovede nic, ale dává nám nástroje, které k řešení potřebujeme. 

Jaká je hlavní věc, kterou každý z nás může hned teď udělat a pozitivně tím život ovlivnit?

Jedna z věcí, které nám ekonomie štěstí dává porozumět, je ta, že bychom mohli trávit méně času porovnáváním se s ostatními, ale také s našimi vlastními očekáváními a aspiracemi. Takové porovnávání je do jisté míry jak funkční, tak nevyhnutelné, ale extrémní pozornost věnovaná výsledkům druhých a vlastním očekáváním nám může škodit. Je zaručenou cestou ke zklamání a neštěstí.

Eriku, je vaše sklenice spíš z půlky prázdná, nebo z poloviny plná?

Jako člen generace X hovořím plynně cynickou bezstarostností. Ale s přibývajícím věkem vnímám cynismus víc jako způsob, jak se z něčeho vykroutit. Myslím, že máme ve vlastním zájmu i zájmu dalších generací povinnost zkoumat možnosti – třebaže jsou naše vyhlídky spíš chmurné.

A co v té sklenici nejraději máte?

Poslední dobou gin – ve formě extra suchého martini dozdobeného citronovou kůrou.

Poslední otázka: Řídíte se v životě nějakým mottem?

Žádné mě teď nenapadá. Dám vědět!

O pár týdnů později

Někdo nyní v komentáři popsal mou knihu jako „nečekaně zábavnou“. Udělalo mi to velkou radost a rozhodl jsem se, že to bude můj životní cíl – být nečekaně zábavný.

 

 

1 z 8