Přidejte si ke své objednávce nové číslo Elle Decoration a pošleme vám ho zdarma jako dárek.
Kurátorsky vybrané knihy a magazíny z celého světa

Veganský koláč levou zadní

translation missing: cs.blogs.article.by_author Jiri Caudr translation missing: cs.blogs.article.posted_in September 15, 2020

Málokterá aktivita je tak terapeutická jako pečení. Je jako meditace, akorát na konci vedle uvolnění čeká ještě plech plný slasti. Bohužel v něm ale zvlášť nevynikáme, a tak jsme požádali o radu Nikoletu Kováčovou, autorku první a veleúspěšné slovenské veganské kuchařky Slovegán, co se nedávno dočkala pokračování. Ta bez váhání v druhém díle nalistovala strouhaný tvarohový koláč.

Desátého září proběhl v Book Therapy křest nové kuchařky Slovegán 2. Stejně jako první díl, i tenhle přináší recepty na tradiční slovenská jídla ve veganské podobě. Připadá vám to jako velice ambiciózní projekt? Taky že je. Ale risk je zisk, říká se, a v případě autorky Nikolety to platí dvojnásob. Její pokrmy založené výhradně na rostlinných surovinách jsou láskou na první ochutnání.

Pomodlili jsme se a její strouhaný tvarohový koláč vyzkoušeli. S čistým svědomím můžeme potvrdit, že je stejně chutný jako snadný. Jenom výroba těsta je náročná asi jako strouhání jablek a tvarohovou vrstvu si můžete dochutit prakticky jakýmkoliv ovocem, které máte zrovna po ruce.

Být doma – ať už kvůli koronaviru, anebo prostě protože je člověk doma rád – je díky tomuhle koláči o poznání sladší.


Čas 

1 a půl hodiny

Množství 

1 plech (27 x 37 cm)

Ingredience na těsto

200 g rostlinného másla
400 g hladké pšeničné/špaldové mouky
130 g moučkového cukru
30 g kakaa
12 g kypřicího prášku
Špetka soli
40 g jablkového pyré

Ingredience na tvaroh

650 g bílého tofu
200 ml mandlového mléka
90 ml citrónové šťávy (2 citróny)
80 g moučkového cukru
2 čajové lžičky vanilkové pasty
Špetka soli
250 g zavařených třešní

 

Máslo vyndejte z ledničky a nechte změknout na pokojovou teplotu. Nakrájejte ho na kostky a vložte do větší misky. K máslu přidejte mouku, cukr, kakao, kypřící prášek, sůl, a nakonec i jablkové pyré. Rukama ingredience smíchejte tak, aby se máslo s moukou spojilo. Získáte přibližně 800 gramů nelepivého těsta.

Těsto rozdělte na dvě části. Zabalte je do potravinové fólie a nechte v chladničce odstát aspoň 30 minut. Mezitím dohladka rozmixujte bílé tofu, mandlové mléko, citrónovou šťávu, cukr, vanilku a sůl.

Troubu vyhřejte na 180 stupňů a připravte si hluboký plech. Ten vystelte pečicím papírem. Pomalu nastrouhejte první část těsta a rovnoměrně ji rozprostřete na plech. Na tuto spodní vrstvu trochu přitlačte prsty, anebo ji vyválejte válečkem, a to na tloušťku 3 až 4 centimetry.

Na spodní vrstvu těsta přidejte vrstvu tvarohu, do které rovnoměrně vtlačte třešně. Navrch koláče nastrouhejte druhou část těsta, která bude tvořit horní vrstvu. Plech s koláčem vložte do trouby a pečte 40 minut s ohřevem shora i zespoda bez ventilátoru.

Ve vlastním zájmu odolejte pokušení a koláč nechte před servírováním (nebo ztrestáním ve stoje nad kuchyňskou linkou) raději zcela vychladnout.


Dobrou chuť!

PS.: Náš tip na knihu k tomuto koláči? Vlastně Slovegán 2. Pokud vás totiž taky překvapí, že jste upekli něco nejen poživatelného, ale dokonce výborného, nebudete se moct dočkat příštího kulinářského dobrodružství.

NAHORU